Camyünü Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Cam pamuğu olarak da bilinen camyünü, dayanıklı yapısıyla sık kullanılan izolasyon türlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Darbelere karşı camı korumasının yanı sıra bükülebilir özelliği de bulunan camyünü, izolasyon konusunda yapacağınız en doğru tercihlerden biri. Birçok farklı alanda kullanabileceğiniz camyününün özelliklerini öğrendiğinizde daha doğru bir tercih yapma şansı elde edebilirsiniz.

Camyünü nedir?

Camyünü, 1250 °C’de eritilen silis kumunun elyaf haline getirilmesi ile elde edilen bir yalıtım malzemesidir. Camyününü elde etmek için kullanılan diğer bir yöntem ise; erimiş cam platin bir levhanın üzerindeki küçük deliklerden geçirilerek ince lifler çekilmesi ve sonrasında bu liflerin birleştirilmesi yöntemidir.

En çok kullanıldığı alanlar içinde izolasyon, otomobil gövdesi ve küçük ebatlı deniz taşıtlarının yapımı yer alır. İnorganik bir yapısı bulunan camyünü lifli görünüme sahiptir ve sarı renklidir.

Özellikleri nelerdir?

Camyünü, 0,040 /mK ısı katsayısı değerinde ısı yalıtımına sahiptir. Bu özelliği sayesinde -50/+250 °C ısı aralıklarına karşı dayanıklıdır. Yangın güvenliği için tercih edebileceğiniz bir ürün olan camyününün bağlayıcı kullanılmamış hali ise 500°C ısıya kadar dayanıklı bir hale gelir.

Camyününün diğer bir özelliği böcek ve diğer mikroorganizmalar tarafından tahrip edilemez yapısıdır. Aynı zamanda nem tutmaz yapıya sahiptir ve rutubet oluşumunu önler. Isı ve ses geçirmez özelliği bulunan ve bu sebeple inşaat sektöründe sıklıkla kullanılan yalıtım malzemelerinden olan cam yününü sizler de rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Deprem kuşağında yer alan ülkemiz için camyünü, hafif bir ürün olması ile de öne çıkıyor.

Nerelerde kullanılır?

Camyünü kullanışlı bir izolasyon türü olarak birçok yerde kullanılabilir. Yangın güvenliği, gezilemeyen çatı araları ve su teması olmayan yüzeylerin yalıtımı, ara duvarlar, binaların dış cephe yalıtımı, dış cephe sandviç panel üretimi, alçıpan duvarlarda ses izolasyonu, prefabrik boru izolasyonu, hayvan barınakları, tavuk çiftlikleri ve klima santralleri camyününün en çok kullanıldığı alanlar arasında. Hafif ve yanmaz olan cam yününü sizler de yangın güvenliğinde, ara ve iç duvar izolasyonunda, binalarınızın dış cephe izolasyonunda ve klima santrallerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Mantolama işlemi nasıl yapılır?

Camyünü hafif ve ısıya dayanıklı yapısıyla yapı ve inşaat sektörünün vazgeçilmez ürünleri arasında yer alır. Camyünü mantolama işlemi ise oldukça basit bir biçimde yapılır. Esnek yapısı olduğu için camyünü yapı elemanlarını girinti çıkıntılarına mükemmel bir biçimde uyar. Uygulama sırasında görünür ek yerlere zorunlu kesikler olmadan doğru bir şekilde izolasyon yapılarak süreklilik oluşturulur.

Enerji tasarrufu

cam_yunu_enerji_tasarrufu

Camyünü kullanımında tasarruf edilen enerji, harcanan enerjiden daha fazladır. Çevrenin korunmasına katkı sağlayan camyünü aşağıdaki özellikleri sayesinde yüksek oranda enerji tasarrufu sağlar:

  • Doğal bir madde olması,
  • Yeryüzünde bol miktarda bulunan ve tükenmesi çok zor olan doğal malzemeleri barındırması (kum, magnezyum vb.)
  • Çok hafif olduğu için düşük seviyede kullanım sağlaması,
  • Camın geri dönüşümlü yapısı sayesinde çevrenin korunmasına katkıda bulunması,
  • Fabrikaların arıtma sistemlerinde az miktarda atık üretimi sağlaması,
  • Az doğal kaynak kullanımı ile yüksek oranda ısı ve yalıtım performansı sağlaması.

İzolasyona maliyeti

İzolasyon için camyününü tercih etmeniz aynı zamanda ekonomik bir seçim yapacağınız anlamına da gelir. Uygun maliyete sahip olan camyünü için Pulat Yalıtım ekibi ile iletişime geçebilirsiniz. Seçeceğiniz malzeme kadar, yalıtım işlemini doğru biçimde yapacak bir ekip kurmak da çok önemlidir.

İlginizi çekebilecek okuma tavsiyelerimiz aşağıdadır.;

Bina Yalıtımı Denilince Akla Gelen 5 Önemli Faktör

HASTANELERDE HAVALANDIRMA SİSTEMİ NEDEN ÖNEMLİ?